Jakie pytania powinien kierować coach?

Coaching w Polsce istnieje od lat, natomiast jego popularność nabiera tempa dopiero teraz. Firmy coraz bardziej otwierają się na tego typu usługi. Kiedyś były one traktowane lekko ujmując niepoważnie. Na ten moment, podejście do coachingu się zmienia. Coraz więcej firm zatrudnia zawodowych trenerów do współpracy. Jak powinna ona przebiegać w kontakcie bezpośrednim?

Warto nadmienić fakt, że liczba zawodowych coachów w Polsce rośnie z każdym kolejnym rokiem. Staje się tak ze względu na różnego rodzaju szkoły coachingowe, ale przede wszystkim kierunki dyplomowe, które dają możliwość pracy i dalszego rozwoju kariery zawodowej. Jednak to nie dyplom stanowi największą wartość dla coacha, a ilość przepracowanych godzin czyli zbierane doświadczenie. To z bezpośredniej pracy, coach jest w stanie wynieść najwięcej informacji i wiedzy.

Coach nie powinien przede wszystkim udzielać jakichkolwiek rad dla klienta. To ma być prowadzony monolog przez zainteresowanego, który jest rozbudowywany pytaniami ze strony coacha. Takie nakierowanie może wnieść dla klienta o wiele więcej korzyści. Nikt nikomu życia nie układa, dlatego tak istotny jest to aspekt w czasie wszystkich spotkań.

szkoła coachingu

Pomóc w odnalezieniu motywacji do działań i rozwoju osobistego może zostać poparta kilkoma pytaniami, które podobnie jak w szkole bardzo często padają w kierunku uczniów. Wspieranie w dotarciu do własnego rozwiązania jest o wiele trudniejsze niż podanie gotowej recepty na sukces, dlatego też coaching jest tak skomplikowaną procedurą. W ten sposób powinniśmy zawsze zadawać pytania otwarte zaczynające się od słów – “jak” i “co”. Te pytania nie powinny być długie, a dzięki nim klienci mają dowiedzieć się o sobie jak najwięcej. Rozwiązywanie problemów i nakierowywanie możemy wesprzeć pytaniami – “Jakie są inne możliwości?” czy “Co może pomóc Ci w tej sytuacji”.

Tak zadawane pytania to podstawa myśli szkoleniowej dla coacha. Dopytywanie samego siebie może naprawdę nakierować nas na odpowiedzi, które zadziwią nawet nas samych.

Moderator – szkolenia coachingu

W szkole trenerów coachingu możemy poznać wiele ciekawych metod dotyczących pracy z klientami w sposób bezpośredni. Nie jest łatwo zaczynać, aczkolwiek pierwszy krok jest najważniejszy. Na stronie https://moderator.edu.pl/ znajdziemy też harmonogram aktualnych zajęć, gdzie możemy się zapisać. Zajęcia są prowadzone w grupach dla firm jak i indywidualnie. Szkoła coachingu to najlepsze miejsce do doszlifowania swoich umiejętności, ponieważ dobry coach powinien kształcić się przez całe swoje życie zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.