Media malarskie – co musisz wiedzieć jako początkujący artysta?

Media malarskie to szeroki zakres artykułów plastycznych wykorzystywanych przez malarzy i rysowników. Zaliczane są do nich werniksy, sykatywy, oleje, rozpuszczalniki a także fiksatywy oraz podkłady do gruntowania płócien malarskich. Media malarskie mają szeroki zakres zastosowań i każde z nich wykorzystywane jest w innej technice plastycznej. Dowiedz się jakie przeznaczenie mają wybrane media malarskie i w jaki sposób wspomogą Cię one w procesie twórczym!

Media malarskie – niezbędnik malarza

W zależności od wybranej techniki malarskiej stosowane są różne media malarskie. Media do malowania farbami olejnymi to chociażby rozpuszczalniki, które umożliwiają nadanie farby odpowiedniej konsystencji i gęstości przy jednoczesnym zachowaniu wydajności ich pigmentacji. Szczególnie wartymi, w kontekście rozpuszczalników, bezzapachowe media malarskie, które pozbawione są amoniaku. Malarze posługujący się gęstymi farbami nie obejdą się również bez terpentyny – te media malarskie odpowiadają za utrzymanie w czystości wykorzystywanych w trakcie pracy pędzli i rozpuszczają drobinki farby, które przylec mogły do włosia pędzli. Media do malowania farbami olejnymi to nie tylko substancje umożliwiające nadanie im odpowiednich właściwości, ale również te pozwalające na właściwe zabezpieczenia dzieła przed wpływem słońca czy też nieubłaganie upływającego czasu.

Media artystyczne do zabezpieczania twórczości

Media artystyczne, które wykorzystywane są do zabezpieczania prac wykonanych w technice malarstwa olejnego to niemal te same środki, które wykorzystywane są w przypadku zabezpieczania rysunków, szkiców czy też grafik wykonanych na papierze. Z pewnością za takie media artystyczne uznać można fiksatywy, werniksy czy też sykatywy. Wybrane media artystyczne służą również nadaniu malowanym przedmiotom określonych właściwości – mogą to być np. celowo wykonane spękania. Media artystyczne wykorzystywane są również we współczesnych, żeby nie powiedzieć nowoczesnych, technikach malarskich, takich jak chociażby pouring. Technika ta opiera się na rozlewaniu farb po powierzchni pozwalając na tworzenie się estetycznych, harmonijnych kompozycji. Wracając jednak do substancji, którymi są media malarskie – pamiętać należy o tym, że sykatywa jest przeznaczona do zabezpieczania malarstwa olejnego podczas gdy fiksatywa umożliwia zabezpieczenie szkiców i innych prac wykonanych technikami suchymi.

Gdzie kupić media do malowania?

Na to pytanie jest jedna, oczywista odpowiedź – w internetowym sklepie plastycznym Gwasz. Media do malowania dostępne w ofercie Gwasza dostępne są w wielu wariantach – od płynu po spray, co pozwala na dobranie najodpowiedniejszej substancji do potrzeb artysty. Każdy plastyk ma swoje preferencje w związku z czym w Gwaszu znajdują się media do malowania przystosowane do potrzeb każdego artysty. Sprawdź niezawodne media do malowania dostępne w ofercie Gwasz pod adresem https://www.gwasz.com/malarstwo/media-malarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *