Wybieramy podłogę do pokoju małego dziecka

Wbrew pozorom wybór podłogi do pokoju dziecięcego dla wielu rodziców jest trudniejszy niż w przypadku wybrania podłogi do całego mieszkania. Nic dziwnego, w końcu troszczą się oni o idealne warunki, w jakich ma dorastać ich pociecha. Z racji tego, że rynek podłóg obfituje w różnorakie propozycje, postanowiliśmy podzielić się z czytelnikami kilkoma poradami.


Na to zwróć uwagę wybierając podłogę do pokoju dziecka

Bezpieczeństwo użytkowania podłogi

Małe dziecko powinno rozwijać się w bezpiecznym środowisku, wolnym od szkodliwych substancji, które mogą wnikać do skóry poprzez kontakt z ciałem albo unosić się w powietrzu. 

Chcąc położyć podłogę na ogrzewaniu podłogowym warto wcześniej sprawdzić, czy jest ona dostosowana do tak wysokich temperatur. Głównie chodzi o substancje wykorzystywane do jej stworzenia, takie jak kleje, lakiery, oleje i inne. Wiedząc, że ogrzewanie podłogowe działa od dołu na panele, warto zapoznać się dokładnie co do ich produkcji wykorzystał producent i czy szkodliwe substancje nie zaczną parować pod wpływem ogrzewania. 

W przypadku wykładzin dywanowych należy zachować szczególną ostrożność w przypadku syntetycznych włókien, które połyskują, a producent chwali się, że łatwo się czyszczą, bo zabrudzenia nie wnikają w głąb tkaniny. Takie materiały mogą być pokryte teflonem, który według najnowszych badań może być rakotwórczy. 

Łatwość w czyszczeniu

Kolejną istotną sprawą jest łatwość w czyszczeniu. Tkaniny z reguły trudniej czyści się niżeli gładkie powierzchnie jak panele drewniane, np. te producenta Venifloor, zatem oczywistym jest fakt, iż wykładzina dywanowa będzie trudniejsza w utrzymaniu w czystości niżeli panele czy deski drewniane. Kurz i niebezpieczne roztocza, które stają się przyczyną wielu alergii i problemów z układem oddechowym zwłaszcza u dzieci z wykładziny dywanowej trudno się usuwają przy tradycyjnym codziennym sprzątaniu. 

Wytrzymałość

Niemniej ważna jest wytrzymałość podłogi, która w przypadku dzieci wystawiona jest na bardzo trudną próbę. Uderzenia, uszkodzenia, zadrapania są bardziej możliwe w przypadku podłóg drewnianych, jednak wykładzina także nie sprosta wszystkim próbom wytrzymałości przygotowanym przez kilkulatka. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.