Korki wkręty i mixy – te informacje warto znać przed zakupem

Piłkarskie korki są podstawowym elementem stroju profesjonalnych piłkarzy prowadzących rozgrywki na murawie. Ten rodzaj obuwia pomaga im uzyskać przyczepność na różnych nawierzchniach, w tym na trawie, piasku i glinie. Podobnie jak większość sprzętu piłkarskiego, korki muszą być zgodne z kilkoma przepisami. Te przepisy zostały ustanowione w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska gry dla wszystkich graczy.

Czy w piłkarskich wkrętach można grać wszędzie?

Te same zasady dotyczą używania korków piłkarskich w różnych ligach na poziomie krajowym i międzynarodowym. Zbiór przepisów FIFA określa tylko, że należy nosić odpowiednie obuwie. Według NCAA dozwolone są buty z podeszwami zawierającymi aluminiowe, skórzane, gumowe, nylonowe lub plastikowe korki lub wypusty, niezależnie od tego, czy są formowane jako część podeszwy (lanki) czy też zdejmowane. Jednakże w przypadku lig dziecięcych te przepisy mogą się różnić. Zgodnie z przepisami zezwala się na metalowe wkręty piłkarskie w kategoriach junior młodszy (U17, U16) i junior (U18, U19). W przypadku dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny być stosowane. Istotne jest dlatego weryfikowanie przed meczem, czy korki nie są zbyt ostro zakończone. Tym zajmuje się sędzia.

Metalowe wkręty bezpieczeństwo

Jednym z obszarów, który może prowadzić do zamieszania, jest obecność przedniego kołka, umieszczonego na samym przodzie podeszwy. Ten typ korka często znajduje się na butach do baseballu i lacrosse, ponieważ pomaga graczom uzyskać lepszą przyczepność na boisku. Jednak w piłce nożnej takie umieszczanie metalowego kołka jest niebezpieczne. Gdy gracze próbują odebrać piłkę sobie nawzajem, przedni wkręt znajduje się w doskonałej pozycji, aby spowodować kontuzje stóp, goleni i kolan innych graczy.

Mixy a wkręty – różnice

Często spotykamy się z określeniem “korki mixy”, osobom niewtajemniczonym zatem wyjaśniamy. Z mixami mamy do czynienia, gdy producent zastosował w podeszwie zarówno korki lane, na stałe przytwierdzone do podeszwy, jak i korki wkręcane (miejsce na wkręty). Dzięki zastosowaniu obydwu technologii podeszwy te są łatwiejsze do przystosowania do warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *