JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA NA PLACU ZABAW

Plac zabaw – z pozoru bezpieczne miejsce

Plac zabaw to idealne miejsce dla dzieci, dające wiele możliwość – z roku na rok są coraz bardziej różnorodne: nowego rodzaju huśtawki, karuzele czy domki z drabinkami zapewniają szeroki wachlarz atrakcji. Jest to doskonałe miejsce do nawiązywania nowych znajomości, aktywnej zabawy czy też „spożytkowania” nadmiaru energii przez nasze dziecko.

Jednak beztroska zabawa może mieć wiele negatywnych skutków.  Chcąc zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku musimy zachować czujność. „Konstrukcje” znajdujące się na placu zabaw mogą nie być w dobrym stanie, korzystanie z uszkodzonej huśtawki, bądź innego sprzętu może skończyć się poważnym wypadkiem. Ponadto dziecko jest narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, jak: szkło, odchody, śmieci – nawet jak byliście na placu dzień wcześniej, nie masz pewności, że przez noc nic się nie wydarzyło.

Co zrobić , aby zabawa naszego dziecko była bezpieczna dla jego zdrowia?

1. Odpowiednia pora na takie wyprawy – o bezpieczeństwo możemy zadbać jeszcze przed samym wyjściem z domu. Planując „termin” wyjścia na plac zabaw powinniśmy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne – złą pogoda może być bardzo niebezpieczna, opady deszczu czy śniegu zwiększają ryzyko wypadku, nie trudno poślizgnąć się na mokrej drabince! – mimo to często widzi się dzieciaki korzystające z placów zabaw w porze zimowej. Z drugiej strony „zbyt ładna” pogoda (upał) też jest bardzo niebezpieczna, metalowe konstrukcje są nagrzane, łatwo o oparzenia, odwodnienie czy nawet udar.
  2. Odpowiedni strój malucha – strój nie powinien krępować ruchów dziecka, nie powinien również być zbyt luźny, aby dziecko podczas wspinaczek nie zahaczyło o jakieś wystające elementy.
  3. Sprawdź wszystkie urządzenia – częstą przyczyną wypadków jest zły stan techniczny urządzeń. Należy sprawdzić czy są odpowiednio przymocowane, nie mają uszkodzonych szczebelków (w przypadku drabinek), czy też nie wystają jakieś ostre krawędzie. Szczególną uwagę należy poświęcić piaskownicy – należy sprawdzić, czy nie znajdują się tam kawałki szkła, śmieci, czy zwierzęce odchody.

Nie jesteśmy w stanie zapobiec wypadkowi w 100%, ale możemy zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia, jeżeli zachowamy ostrożność i będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.