Czy nauczanie przez internet to bolączka dla nauczycieli i wykładowców?

W wielu przypadkach szkoły i uczelnie nie były przygotowane na wydarzenia z marca tego roku i przestawienie się na tryb zdalny. Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny, a uczniowie powrócili stacjonarnie do szkół. Czy to dobre rozwiązanie? Nie nam to oceniać. Najbliższe miesiące zweryfikują decyzje Ministerstwa Edukacji. Niestety zdalne nauczanie okazało się być nieudaną próbą stworzenia zajęć dla grup uczniów i studentów. Nie zawsze chodziło tutaj o brak pomysłu na prowadzenie zajęć. Głównym problem okazał się brak wiedzy w zakresie obsługi platform e-learningowych.

Nauczyciele podobnie jak wykładowcy przechodzili prawdziwą mękę przed wakacjami. Prowadzenie zajęć nie odbywało się w taki sposób jaki powinno. Wpływ na to miało oczywiście nieprzygotowanie i brak znajomości narzędzi i platform do tworzenia grup zajęciowych online. Jak uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości? Zważywszy na powroty i drugie fale epidemii warto jest zainwestować w szkolenia dla nauczycieli i wykładowców.

online study

Jak prowadzić szkolenia online dla pedagogów?

Na początku należy zwrócić uwagę na braki w ogólnej wiedzy w zakresie komputerów. Może być tak, że nauczyciele są już bliżej wieku emerytalnego, a ich podstawowa znajomość obsługi komputera będzie znikoma. Wtedy z pewnością będzie trzeba poświęcić więcej czasu. Zatem jak prowadzić szkolenia online dla tej grupy osób? Przede wszystkim należy skupić się na przekazywaniu tylko podstawowych informacji. Zasypywanie nowymi informacjami nie pomaga w przyswajaniu wiedzy w trybie natychmiastowym. Szkolenia online dla pedagogów powinny zawierać zaznajomienie z podstawowymi platformami e-learningowymi. Najlepiej jest przedstawić dwie przykładowe, w tym Microsoft Teams i Zoom. Z czego ta druga platforma jest bezpłatna i została lepiej oceniona przez uczniów w wielu badaniach.

Szkolenie z nauczania zdalnego przez internet

Na kursach dowiemy się w jaki sposób korzystać z platform, a także uzyskamy informacje bardziej szczegółowe, w tym:

  • tworzenie atrakcyjnych prezentacji
  • umiejętność udostępniania pulpitu i prezentacji dla grup
  • tworzenie wirtualnych spotkań dla mniejszych i większych grup
  • stosowanie metodyki ankiet i testów online
  • czynna moderacja spotkania (aktywizacja do działań)
  • nagrywanie i odtwarzanie szkoleń

Więcej na temat prowadzenia szkoleń online dowiemy się od szkoły Moderator. Zapisz się na zajęcia online i zdobądź niezbędną wiedzę, która pomoże Ci tworzyć spotkania i zajęcia w świecie wirtualnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.