Jak zachęcić dziecko do aktywności sportowej?

Badania dowodzą, że co najmniej 60 minut aktywności dziennie pomaga dzieciom i nastolatkom w kształceniu zdolności motorycznych, utrzymaniu właściwej masy ciała, zapobiega wielu chorobom.

Aby zapewnić zdrowy styl życia, dzieci potrzebują zarówno swobodnej zabawy, jak i bardziej sprecyzowanych ćwiczeń ruchowych. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy dziecko nie jest wystarczająco zmotywowane do aktywności fizycznej i  nie przejawia chęci uczestnictwa w jakiejkolwiek aktywności sportowej?

Wybierz interesujące zajęcia

Zainteresowanie dziecka mogą pobudzić na pewno zajęcia sportowe, które będą dla niego samego interesujące. Rodzice nie powinni robić niczego na siłę i mieć przekonanie, że wszystkich interesującym sportem jest piłka nożna. Najłatwiejszym sposobem w tym przypadku będzie zapytać dziecko czy chce uczestniczyć w jakiś zajęciach pozalekcyjnych, lub też dać mu możliwość wyboru tychże zajęć. Łatwym sposobem zachęcania dziecka do aktywności jest uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego w ramach dnia szkolnego, kiedy dzieci są w szkole.

Profesjonalny sprzęt sportowy

Dobrym sposobem na zmotywowanie dziecka do aktywności sportowej jest zakup profesjonalnych akcesoriów sportowych bądź sprzętu sportowego. Żeby dziecko chciało chcieć do treningów może zachęcić je sprzęt, którym będzie mogło się pochwalić swoim rówieśnikom. Nowa piłka, rolki, deskorolka nowe buty do gry w koszykówkę czy inny profesjonalny sprzęt sportowy może skutecznie zachęcić dziecko do aktywności sportowej.

Motywuj dziecko każdego dnia

Przy motywacji dzieci do aktywności sportowej warto stosować tak zwaną metodę małych kroków. Rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do aktywnych zajęć praktycznie każdego dnia. Można zacząć od zabaw na świeżym powietrzu, spacerów. Warto zachęcać dziecko do codziennych obowiązków domowych np. do sprzątania własnego pokoju. Bardzo istotne w procesie motywacji jest nie tylko zachęta i pochwała za podjęcie działania. Jeśli dziecko wykonało jakąś pracę czy tez uczestniczyło choć w małym przedsięwzięciu sportowym, my rodzice nagradzajmy za to swoje pociechy.