Gry planszowe dla dzieci – dlaczego warto?

Gry planszowe zyskują coraz większą popularność. Wraz z postępem technologii, coraz więcej rodziców chce oderwać swoje dzieci od wirtualnego świata. Oprócz podstawowej korzyści płynącej z gier jaką jest rozrywka, gry również mogą służyć edukacji. Mogą także pomóc w utrwaleniu wiedzy, którą już zdobyło Twoje dziecko. To jednak nieliczne z zalet, które płyną z tej formy zabawy.

Jaki wpływ na dzieci mają gry planszowe?

Gry dla dzieci oprócz podstawowej funkcji nauczania, wpływają także na utrwalenie posiadanej już wiedzy. Warto, więc grać z dziećmi w gry, które pomagają np. w nauce liczenia czy ortografii. W przystępny sposób odświeżamy i szkolimy posiadane umiejętności naszego dziecka. Gry planszowe w miły i przyjemny sposób pozwalają na zapamiętywanie ważnych informacji.

Każda gra planszowa, bez względu na wiek dziecka ma określone zasady. Trzeba postępować według ściśle określonych reguł – co uczy maluchów konsekwencji i dyscypliny.

Oprócz funkcji nauki, gry planszowe to także świetne narzędzie do uczenia dzieci współpracy. W tego typu gry możemy grać całą rodziną lub z rówieśnikami. Dbamy w ten sposób o odpowiedni poziom kontaktów społecznych naszych dzieci. Jest to niezwykle pomocne w późniejszym życiu. Uczymy się przegrywania, przestrzegania reguł, kontroli emocji itp. Warto oczywiście wybrać grę adekwatną do wieku dziecka i do jego umiejętności. Jest to ważne, żeby szybko się nie zniechęciło i żeby gra nie była dla niego zbyt skomplikowana.

Zalety gier planszowych

Gry planszowe przede wszystkim dbają o odpowiedni rozwój Twojego dziecka. Dostarczają wiedzy, rozrywki, rozwijają zmysły i uczą przestrzegania reguł. Największą zaletą gier planszowych jest to, że nie bombardują one dużą ilością bodźców. Sprawia to, że dzieciom łatwiej skupić się na grze, panujących zasadach i własnych emocjach. Gry planszowe sprawiają, że dziecko przebywa w grupie – nie odczuwa samotności, tak jak ma to miejsce w przypadku gier komputerowych. Dziecko uczy się także współzawodnictwa i współpracy z innymi. Większość gier mocno rozwija także wyobraźnię dziecka – często pojawiają się fantastyczne elementy czy postacie. Gry planszowe uczą logicznego myślenia, dziecko musi przewidzieć jakie następne kroki powinien wykonać oraz jakie konsekwencje przyniosą te poczynione już wcześniej.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Stojąc przed wyborem odpowiedniej gry planszowej, zwróć uwagę na płeć i wiek dziecka. Do tych najczęściej wybieranych gier należą:

• 5 sekund
  • Dixit
  • Monopol
  • Dobble
  • Chińczyk

Szukasz gier planszowych dla swojego dziecka? Odwiedź sklep internetowy: https://zabawkizyrafka.pl/