AGRESYWNE DZIECKO – CO ROBIĆ?

Agresja u dziecka..

Jak wszyscy wiem, każdy z nas ma w sobie negatywne emocje, które często skutkują agresywnym zachowaniem. Bardzo często dorośli ludzie mają duże problemy z opanowaniem swojej agresji, a co dopiero dziecko które poznaje świat i chłonie emocje jak gąbka wodę. Oczywiście agresywne dziecko nie jest marzeniem żadnego rodzica. Niejednokrotnie rodzice reagują na takie zachowanie w sposób nieodpowiedni, krzycząc na dziecko (potęgując tym samym agresje dziecka), „zamykając” buzię słodkościami, czy też ustępując bez żadnych konsekwencji.

Nieodpowiednie podejście do problemu.

Gdy dziecko krzyczy, niszczy domowe przedmioty czy też bije inne osoby, często skupiamy się na skutkach takiego zachowania – zapominając o jego przyczynach. Na powstawanie agresji może wpływać wiele czynników, takich jak: traumatyczne zdarzenie, trudna sytuacja życiowa (np. przeprowadzka) czy też negatywne wzorce.

Zmianę zacznij od siebie!

Gdy nasze dziecko zachowuje się nieodpowiednio, budzą się w nas negatywne emocje. Często reagujemy agresją na agresję, podsycając tym samym towarzyszące dziecku emocje. Na pewno nie możemy używać kar cielesnych, czy siłą przymuszać dziecko do określonych zachowań (chyba,że nie mamy wyboru) – jeżeli damy dziecku klapsa, czy też zmusimy go do czegoś siłą, pokażemy tym samym, że agresją możemy rozwiązać swoje problemy. Nie możemy mówić, że takie zachowanie jest złe, sami się tak zachowując!

Z drugiej strony zbyt duża uległość lub próby „przekupstwa” w celu osiągnięcia spokoju są równie złe jak krzyki – poprzez takie podejście pokazujemy dziecku, że swoim agresywnym zachowaniem może wiele osiągnąć.

Zmieniając siebie, zmieniamy nasze dziecko!

Dziecko dorastając poznaje świat, kształtuje swoja osobowość, naśladuje osoby, które uważa za autorytet. Bardzo często takim autorytetem jest rodzic, ale nie tylko! Powinniśmy kontrolować swoje zachowanie, jeżeli coś nam nie wyjdzie, coś się zepsuje, czy przypalimy ziemniaki nie powinniśmy reagować agresywnym zachowaniem – szczególnie w obecności dziecka! Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na treści jakie ogląda nasza pociecha (szczególnie brutalne), dziecko odwzorowuje zachowanie bohatera z bajki/filmu i podobnym zachowaniem może wyładowywać negatywne emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.